Вітаємо на сайті компанії «Термо-Авто»!
Статті, публікації, огляди, корисні поради
thermo-auto.com.ua :: Статті :: Що потрібно знати про імпортні котли та їхнє застосування

Корисні поради

 

Що потрібно знати про імпортні котли та їхнє застосування

27.05.2010 11:55
Джерело: В. Іванов, "Акватерм" № 4 8.2004 | надрукувати

Головні умови довгої та безпечної служби опалювальної системи - раціональний вибір усього комплексу опалювального обладнання та його грамотна експлуатація.

Вибір та проектування

При виборі високотехнологічного обладнання можуть виникнути дві взаємопов'язані проблеми.

Перша - явно надмірне функціональне різноманіття котла (задовольняє, в основному, нав'язані потреби): перевантаженість автоматикою, велика кількість ступенів захисту, нестандартні вимоги до умов і таке інше.

Друга - природне бажання покупця заощадити, що випадає на долю захисних, сервісних та інших необхідних елементів системи. Розумний компроміс дозволить уникнути великих витрат у майбутньому.

Нерідко буває, що проектувальники систем опалення в комерційних фірмах переважно орієнтуються не на високу якість проекту, а на фінансові можливості замовника. У гонитві за клієнтом вони обіцяють здійснити проект дешевше, ніж конкурент. Це часто призводить до того, що через економію на компонентах системи (запірно-регулюючої арматури, автоматиці, підмішуючих пристроях і т.д.), часом навіть відповідальних за безпеку, обладнання виходить з ладу.

При проектуванні систем опалення зустрічаються деякі типові помилки. Так, економія на підмішуючих пристроях для підвищення температури зворотної води вище точки роси, зазвичай обертається наскрізною корозією сталевого котла з боку топки внаслідок випадання конденсату. А відмова від утеплення зовнішнього димоходу або розміщення опалювальних приладів у приміщенні котельні (проектувальники йдуть на це, вважаючи, що котел і так добре теплоізольований) і неправильна установка оголовка димаря відносно коника даху призводять до відсутності тяги або навіть виникнення зворотної тяги. Практично всі імпортні котли мають захист від зворотної тяги, тому більш безпечні.

Проблеми газо- і електропостачання

Європейська система газопостачання відрізняється від нашої тим, що в ній відсутня лінія низького тиску. Кінцевий (приватний) споживач отримує газ середнього тиску, що знижується за допомогою індивідуального газорозподільного щита (ГРЩ). Таким чином, тиск, під яким газ подається до пальника (20 мбар), стабільний і не залежить від власних перепадів в магістральному трубопроводі.

Тому при виборі імпортного газового котла необхідно звертати увагу на такий параметр, як величина тиску газу, - показник, при якому котел виходить на зазначену у паспорті потужність. Декларований тиск в магістральних газопроводах України - 15 мбар. Фактично в більшості регіонів воно не перевищує 12 мбар. Багато виробників, бажаючи розширити свій сегмент на нашому ринку, вказують, що котел розроблений спеціально для місцевих умов. Під цим розуміється, перш за все, врахування невідповідності заявленого тиску газу реальному і факт його частих перепадів, особливо - взимку. Якщо реальний тиск газу буде менше вказаного у паспорті, теплова потужність котла значно знизиться. Після падіння тиску нижче критичної точки (у різних моделей вона своя) пальник автоматично вимикається, і котел перестане працювати. Високим вимогам до стабільності тиску відповідають французькі, деякі італійські і шведські котли. Трапляється, що в паспорті вказується істотно занижений тиск газу, при якому котел може продовжувати роботу. Це відноситься до деяких моделей з Південної Кореї, Туреччини, Італії.

Система електропостачання в Європі відрізняється від української більшою стабільністю як за напругою, так і за частотою струму. Тому додатковою перевагою при просуванні на вітчизняному ринку вважається енергонезалежність котлів.

Кліматичні умови

Підбираючи котел за потужністю, природно орієнтуватися на найбільш важкі погодні умови. В якості розрахункових приймаються найбільш холодний для даної місцевості період року і найнижча температура за 4-7 років. Деякі компанії рекомендують замовникам розділяти навантаження і замість одного котла встановлювати два: кожен - з половинною потужністю. (Вважається, що це виключить «недовикористання» потужності, дозволить прирівняти продуктивність до фактичних втрат тепла в «нехолодні» дні, знизить витрати і тим самим, заощадить паливо.) Треба зауважити, однак, що вартість двох котлів, наприклад по 55 кВт, може суттєво перевищувати вартість одного-потужністю в 110 кВт. Реальна підстава поділу навантаження - гарантія постійної наявності в будинку працездатного агрегату.

Теплоносій

Це найважливіша складова частина системи теплопостачання, вимагає до себе особливої уваги. У зарубіжних країнах, в якості теплоносія використовується, як правило, спеціально підготовлена вода. Більше того, європейські виробники елітної опалювальної техніки просто-напросто знімають гарантію зі свого обладнання при використанні непідготовленої води або будь-якої іншої рідини. Використовуючи в якості теплоносія воду, потрібно завважувати: не тільки природна, але й вода, що пройшла водопідготовку, все одно завжди містить різні солі, гази і домішки; їх склад і якість неоднакові. Головний недолік води як теплоносія полягає в тому, що вона може застосовуватися тільки при плюсових температурах. Замерзла вода - причина розриву труб, радіаторів та інші неприємності.

Щоб система опалення нормально і безвідмовно працювала в будь-який час року, потрібен теплоносій, що задовольняє таким технічним і хімічним вимогам, як оптимальна температура замерзання; висока температура кипіння, теплоємність і теплопровідність; відсутність вспінюваності; низька корозійна активність; інертність по відношенню до гумових ущільнювачів; здатність видаляти і запобігати утворенню накипу; стабільність при експлуатації.

В Україні в якості теплоносіїв, в тому числі і в імпортних котлоагрегатах, широко застосовуються незамерзаючі рідини на основі етиленгліколю (Етиленгліко́ль — органічна сполука, найпростіший двоатомний спирт; густа безбарвна рідина; рідкий абсорбент вологи із природного газу (С2Н6О2)). Асортимент їх численний і постійно оновлюється. До недоліків етиленгліколевих теплоносіїв (антифризів) можна віднести низьку теплоємність, в'язкість, токсичність, корозійну активність і, нарешті, високу ціну. Етиленгліколь, у порівнянні з водою, володіє підвищеною проникністю, що висувають додаткові вимоги до якості труб, стиків, швів і оснащення. Однак у цих сумішей є суттєва перевага: при їх застосуванні виключається загроза розморожування системи опалення.

При використанні в імпортних котлах етіленгліколевих теплоносіїв фахівці рекомендують дотримуватися кілька нескладних правил:

  • ніколи не заливати нерозбавлений етиленгліколь (практика показує: для об'єктів, розташованих у Київській області, досить залити в систему опалення водно-гліколеву суміш з температурою замерзання близько -20 ° С);
  • розбавляти рідину відповідно до інструкції, і тільки дистильованою водою;
  • по можливості не використовувати при монтажі системи опалення гумові ущільнення і льон (клоччя). Застосовуючи льон, користуйтеся спеціальним герметиком;
  • потрібно повністю міняти теплоносій після закінчення терміну експлуатації (з обов'язковою промивкою системи);
  • на стадії проектування коректувати параметри складових системи опалення (циркуляційний насос, розширювальний бак та інше) з урахуванням використання конкретного теплоносія.

Пошкодження в експлуатації

Спираючись на регіональні дані експлуатації газового опалювального обладнання в комунальних організаціях та житловому секторі, можна виділити наступні основні причини виходу його з ладу:

■ прогоряння пальника внаслідок тривалої експлуатації при зниженому тиску газу. Протистояти цьому можна, купуючи обладнання, що пристосоване до роботи у відповідних умовах. Для його уточнення необхідна консультація фахівця газового господарства. Якщо тиск у мережі значно нижче номіналу, краще використовувати котли з наддувним пальником;

■ вихід з ладу елементів автоматики через «стрибки» напруги або її недопустимого зниження. У різних регіонах подача електроенергії нерівномірна за часом і нестійка: напруга падає до 180 В і навіть нижче. Встановлення електричного стабілізатора в більшості випадків дозволяє уникнути пошкодження. Але не всі імпортні прилади витримують подібні сильні перепади. Зараз у продажу є чимало стабілізаторів вітчизняного виробництва, здатних піднімати напругу до номінального (навіть з рівня 150 В);

■ забруднення пальника і топки котла. Пальник може бути спочатку засміченим або засмітитися будівельної пилом. Для запобігання цьому рекомендується встановлювати котел чи приєднувати пальник в обробленому приміщенні. Крім того, топки котлів застарілих моделей можуть покритися шаром сажі, що перешкоджає нормальній теплопередачі. Для усунення даного явища доводиться виконувати періодичну чистку котла;

■ розтріскування чавунних секцій котла через місцевий перегрів. Основні недоліки чавуну як матеріалу в котлобудування - крихкість і чутливість до нерівномірного нагріву. У більшості моделей підлогових котлів застосовується чавун. Перегрів відбувається через забруднення теплообмінних поверхонь з боку теплоносія. Воно може статися внаслідок засмічення котла (стружкою, іржею, шламом та ін) з непромитою системою опалення або у старих системах при відсутності грязьовика; через пригорання концентрованого етіленгліколевого теплоносія та утворення накипу при використанні в якості теплоносія непідготовленою (жорсткої) води;

■ пошкодження секцій через підживлення гарячого чавунного котла холодною водою (рекомендується врізати підживлювальні пристрої таким чином, щоб холодна вода не могла потрапити в котел, наприклад, в подавальну лінію).

Фахівці багаторазово писали про неефективність сталевих теплообмінників. Незважаючи на захищеність їхніх внутрішніх поверхонь антикорозійним покриттям і попередню підготовку води, небезпека корозії, як і раніше зберігається. Не вирішена і проблема зовнішньої корозії, що утворюється від кислотного конденсату, що випадає на поверхні теплообмінника через різницю температур. Питома вага використання сталі в теплообмінниках, що продаються в європейських країнах, постійно знижується і зараз становить приблизно 36-41%.

Ремонт і обслуговування

Імпортна опалювальна техніка, як і будь-яке складне устаткування, потребує періодичного (2 рази на рік - перед початком і після закінчення опалювального сезону) висококваліфікованого сервісного обслуговуванні. В Україні, однак, поширена практика, коли власники, економлячи кошти, запрошують в якості ремонтників сторонніх людей, непрофесіоналів, або намагаються своїми силами проводити сервісне обслуговування і ремонт техніки, забуваючи, що роботи, виконані несертифікованими організаціями, позбавляють обладнання гарантії. Головне ж: газ вибухонебезпечний, отже, є чинником підвищеного ризику. Подібна економія може призвести не тільки до аварії і, як наслідок, до великих матеріальних витрат, але і до загибелі людей. Причина - порушення правил експлуатації побутового газового обладнання.

Головні умови довгої та безпечної служби опалювальної системи - раціональний вибір усього комплексу опалювального обладнання та його грамотна експлуатація. Найкращим є варіант, коли і проектування, і монтаж, і пуско-наладка, і сервісне обслуговування виконуються однією і тією самою організацією.

 
 

 НOВИНИ

18.06.2010 | 16:33
Увага, - акція! Газова колонка та настінні котли - по спеціальній ціні

21.04.2010 | 14:56
В Україні тимчасово заборонили бездимохідні газові котли

30.05.2008 | 01:15
Підсумки виставки «Аква-Терм-2008»

 

 СТАТТІ

8.06.2010 | 17:35
Використання сонячної енергії для теплопостачання – перший крок до енергетичної незалежності

27.05.2010 | 11:55
Що потрібно знати про імпортні котли та їхнє застосування

22.04.2010 | 05:54
Що таке сонячна енергетика і чи потрібна вона сьогодні Україні?

11.06.2008 | 18:11
Конденсаційні настінні котли Junkers

30.05.2008 | 20:30
Домашні газові прилади повинні бути безпечними

 

  ОПИТУВАННЯ

Ви плануєте найближчим часом обладнання вашої оселі термообладнанням і вас цікавить -

Газові колонки
Настінні котли
Підлогові котли
Твердопаливні котли
Бойлери
Настінний котел + бойлер
Сонячні системи гарячого водопостачання
Комплексне рішення
Ще не визначився
Планую на майбутнє

 ПРО КОМПАНІЮ

Контакти

Про компанію

 

     

Copyright © 2008 - 2017. ТОВ «Термо-Авто». Всі права захищені.
Е-пошта: info[а]thermo-auto.com.ua
Розробка - «Аратта» © 2008.